ZÁSADY SPRÁVNÉHO KRMENÍ

ZIMNÍ KRMENÍ

Je dobře známé, že přežití včelstva a jeho kondice v předjaří závisí ve značné míře na vlastnostech úlu, zdraví včel a kvalitě krmení. Produktivita včelstev a jejich zdraví jsou tak zásadně formovány dodaným krmivem.

Med, po tisíciletí přirozená potrava včel a současně vzor každého krmiva pro včely, se skládá z převážné části ze dvou základních cukrů: z fruktózy a glukózy.

KRMIVO PRO VČELY

Každý dobrý včelař ví, že odebrané medné zásoby, které mu slouží k utužení jeho zdraví či k ekonomickému profitu, musí doplnit pouze adekvátní náhradou.

APIVITAL® sirup je krmivo, které splňuje tento požadavek a udrží včelstvo v dobré kondici po celé zimní období.

Pro správné včelí krmivo platí:

 • musí se skládat z cukrů, které včela dokáže zpracovat: fruktóza, glukóza a sacharóza (sacharóza je dvojcukr, který včela jako jediný dokáže pomoci enzymu invertázy rozložit na fruktózu a glukózu)
 • vyžaduje správně vyvážený poměr těchto cukrů především proto, aby výsledný roztok byl krystalicky stabilní i za nízkých teplot a nedocházelo ke krystalizaci v buňkách
 • krmivo nesmí obsahovat látky, které jsou pro včelu nebezpečné
 • krmivo by nemělo obsahovat látky, které včela nevyužije, jejich odstranění je pro včelu zátěž biologická, energetická a pro včelaře je to zátěž finanční

Co má obsahovat dobré krmivo pro včely

Co nemá či nesmí obsahovat dobré krmivo pro včely

NEBEZPEČÍ POUŽÍVÁNÍ NEVHODNÝCH KRMIV

Při použití nevhodných krmiv si včela nestravitelné látky ukládá do výkalových váčků.
V případě, že se včele výkalové váčky naplní a chybí dostatečný prolet, včela kálí v úle, hrozí nosemózní onemocnění (nosema, nosemóza, nosematóza) a včela hyne.

Nosema je po varroáze nejrozšířenější zdravotní problém včelstev u nás. Jednou z hlavních příčin onemocnění je špatná výživa včelstev. Za nejúčinnější prevenci proti vzniku nosemózního onemocnění je považována správná výživa včel a hygiena.

POROVNÁNÍ KRMIVA APIVITAL sirup A CUKRU

Porovnání krmení krmivem APIVITAL® sirup a sacharózou

KRMENÍ SACHARÓZOU

V dobách dávno minulých byl včelař po odebrání medných zásob z úlu postaven před otázku, čím doplní chybějící zásoby, nutné pro vyzimování včelstev. Důvod, proč byla využita sacharóza, tj. krystalový cukr, je velmi prostý. Jiný typ dostupného a vhodného krmiva prostě nebyl k dispozici.

Používaný poměr cukru a vody 3:2 také nebyl zvolen náhodně. Z cukrovarnické praxe je známo, že u vodného roztoku cukru nad 68% (Bx) dochází ke zpětné krystalizaci. Z tohoto důvodu byla včelaři zvolena ochranná koncentrace 3 díly cukru a 2 díly vody.

Takto připravený roztok má koncentraci 60% (Bx) a je dostatečně odolný proti zpětné krystalizaci.

ENERGETICKY NÁROČNÉ

Zde jsme však svědky jedné trochu anomální skutečnosti. V přírodě se volná sacharóza nevyskytuje. Je to tedy pro včelu tak trochu "neznámý cukr".

Včela ale umí "dvojcukr" sacharózu rozložit pomocí enzymů na směs fruktózy a glukózy, tj. sama si vyrábí invertní cukr.
Daní tohoto procesu je však velká energetická a biologická náročnost. Cca 23% z dodaného množství včela spotřebuje na štěpení sacharózy, odpaření vody a ukládání. Více o tom např. zde: Zaboenko A. S. (2000)- Sovremennaja enciklopedija pchelovoda. Doneck: 75 - 76

Porovnání sacharózy a krmiva APIVITAL® sirup z hlediska energetické náročnosti pro včelu :

PROČ JE KRMIVO APIVITAL PRO VČELY LEPŠÍ NEŽ KRYSTALOVÝ CUKR ?

APIVITAL je  krmivo pro včely, které je zaručeně čisté, bezpečné, levné a velmi pohodlné jak pro včelu, tak pro včelaře.

Porovnejte:

 • krmivo APIVITAL® sirup má pro včelu přirozenější složení, než cukr krystal
 • APIVITAL krmivo je zaručeně čisté
  (což pravděpodobně nelze úplně tvrdit o některých velmi levných dodávkách krystalového cukru)
 • při zimování na tomto krmivu jsou včely na jaře silnější, vitálnější a jdou lépe do rozvoje
 • s tímto krmivem se Vám bude krmit mnohem snadněji, pohodlněji a hlavně rychleji oproti krmení roztokem krystalového cukru. Zvláště, pokud máte větší počet včelstev nebo málo času, je tohle krmivo pro včely téměř nenahraditelnou pomocí pro včelaře.
 • krmivo se vyrábí v tuzemském závodě, má certifikát složení a bylo již několikrát předloženo ke kontrole Výzkumnému ústavu v Dole (VÚVč), vždy s pozitivní shodou výrobku s certifikátem
 • APIVITAL krmivo pořídíte za výbornou cenu - srovnáte-li veškeré náklady na nákup krmiva a zakrmení a na druhé straně přínosy, je tohle krmivo daleko nejlepší volbou jak zimovat včelstva, a to jak oproti cukru krystal, tak oproti běžně dováženým krmivům
 • při krmení krmivem APIVITAL nemusíte neustále hlídat, kde mají právě slevy na cukr, objíždět supermarkety a pak se ještě dožadovat, aby Vám prodali víc, než povolených 10kg krystalu na jeden nákupní košík
 • s tímto krmivem nemusíte nic míchat, zahřívat (při tom nechtěně vytvářet HMF), rozpouštět - prostě a jednoduše sundáte víko a krmíte...


TAK JEDNODUCHÉ TO JE.

Včelařství Lesní Albrechtice
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!